"Kime ne gönderilir?"

Çiçek gönder – Online çiçek göndermenin 5 altın kuralı!
 
Evet, çiçek göndermek istiyorsunuz. Hemen bir çiçek seçin, alıcı bilgilerini, ödeme bilgilerini girin ve gönderin. Maalesef çiçek göndermek her zaman bu kadar basit olmayabiliyor. Kime, ne zaman, hangi çiçek gönderilir? Online çiçek gönderilirken nelere dikkat edilmesi gerekir? Sizin ve çiçeği alacak kişinin 100% memnuniyeti nasıl sağlanır? Buyrun size çiçek gönderme konusunda rehber olabilecek 5 altın kural:

1 – Gönderdiğiniz kişiye uygun bir çiçek seçin!
Gönderdiğiniz kişiye uygun bir çiçek seçin!
Gönderdiğiz çiçeğin alıcıya veya duruma uyması önemlidir. Mesela geçmiş olsun dileklerinizi iletmek için bir çiçek göndermek istiyorsunuz. Eğer küçük bir hastane odasına dev gibi bir buket gönderirseniz, çiçek ne kadar güzel olursa olsun odaya her giren “bu odaya böyle çiçek gönderilir mi?” diye düşünecektir. Aynı şekilde fazla kokulu, gösterişli, tüm ilgiyi üzerine toplayan bir çiçek de hastane odasında rahatsızlık verebilir. Geçmiş olsun amacına uygun bir çiçek göndermek için tıklayın
 
Çiçek göndereceğiniz zaman dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var;
Samimiyet:
Çiçek gönderdiğiniz kişiyi ne kadar tanıyorsunuz? Şunu unutmayın, çiçek ne kadar renkli ve gösterişli ise, o kadar yoğun duyguları ifade eder. Samimi olmadığınız, aranızda daha resmi bir ilişki olan bir kişiye yalın, sade ve zarif bir aranjman göndermek daha uygundur.
Yaş:
Genç insanlara daha canlı, farklı çiçeklerden meydana gelen aranjmanlar, çocuklara içinde oyuncak barındıran ürünler, 60 yaş ve üstü kişiler için ise geçmişten beri tercih edilen geleneksel çiçekleri barındıran aranjmanlar tercih edilebilir. Örneğin içinde yaseminlerin ve güllerin buluduğu bir tasarım, belli bir yaşın üstündekiler için koku ve görüntü olarak tanıdık bir etki oluşturacaktır.
Cinsiyet:
Evet öncelikle şunu söyleyelim, erkeklere çiçek gönderilir. Erkeklere çiçeğin gönderilmediği zamanlar bize sorarsanız geçmişte kaldı. Bu nedenle bir erkeğe çiçek göndermek istiyorsanız içiniz rahat olsun, 2012 yılında erkeklerin saç bakımı malzemesi alma, modayı takip etme ve çiçek alabilme hakları var artık 
Bir erkeğe çiçek gönderecekseniz, geleneksel olarak beyaz renkleri tercih edebilirsiniz. Örneğin terfi veya yeni bir iş kutlamarı için iş yerinin dekorasyonuyla uyumu kolay olan, şık bir saksı çiçeği uygun bir hediye olabilir. Bir kadına ise her zaman gül yerine, farklı çiçekler göndererek sürpriz ve şaşırtma etkisinden yararlanabilirsiniz. Unutmayın bir kadını “bu sefer acaba nasıl bir çiçek gelecek” diye düşündürmek çok etkili olabilir 
Ayrıca çiçeği gönderdiğiniz kişinin zevklerini göz önünde bulundurun. Evi, hayat tarzı, hobileri seveceği çiçek hakkında iyi bir fikir verecektir.
 
2 – Gönderim amacınıza uyan bir çiçek seçin!
Gönderim amacınıza uyan bir çiçek seçin!
Gönderdiğiniz çiçek gönderim amacınızla uyum içinde olmalıdır. Örneğin kalabalık bir açılışa vazoda bir çiçek yerine çelenk veya ferforje çiçek göndermek uygundur. Gönderilen çiçeğin kalabalıktan sıyrılması, tebrik mesajının görünebilir olması önemlidir. Çiçeklerin canlı varlıklar olduğu ve çoğu çiçeğin sürekli koku salgıladığını unutmamak gerekir. Bu nedenle geçmiş olsun çiçekleri için poleni az ve ağır koku salgılamayan çiçekler tercih edilmelidir. Burada önemli olan gönderdiğiniz çiçeğin ortamda nasıl bir etkisi olacağını önceden tahmin edebilmektir. Örneğin çiçek mekana büyük gelebilir, fazla kokulu ve aşırı dikkat çekici olabilir. Tam tersi mekanın içinde sönük ve gösterişsiz kalıp hiç ilgi çekmeyebilir. Bu nedenle çiçeğin yer alacağı mekanı önceden tahmin etmeniz yararlı olacaktır.
Ve tabi çiçeğin yarattığı duygusal etkinin de göz önünde bulundurulması önemlidir. Geçmiş olsun dilekleri en iyi şekilde sade, zarif ve şık bir vazoda çiçeklerle ifade edilebilir. “Doğumgünün kutlu olsun” gibi coşkulu bir mesajı daha renkli, gösterişli ve farklı çiçeklerden meydana gelen bir çiçek göndermek daha iyi ifade edebilir. “Seni seviyorum” için şık bir vazo içinde klasik kırmızı güller, yeni iş tebriği için uzun süre dayanacak ve fazla bakım gerektirmeyen bir saksı çiçeği daha uygun olabilir.
 
3 – Çiçeğinizin kartındaki mesajı, teslimat saatini ve yerini iyi belirleyin!
Kart mesajınızın kısa, öz ve etkili olmasına dikkat edin.
Çiçeğinizin kart mesajını kısa ve öz tutun. Asıl mesajı gönderdiğiniz çiçeğin güzelliği ve doğallığı veriyor, çok fazla kelimeye ihtiyacınız yok. Özellikle gereksiz yere uzun bir mesajın çiçeğin etkileyiciliğini azaltacağını unutmayın.
Çiçeğinizin nerede teslim edileceğini ve saatini iyi belirleyin. Örneğin sevgilinizin iş yerine çiçek gönderiyorsanız, işlerin, telefon trafiğinin yoğun olduğu sabah saatleri yerine öğlen arasına denk getirmek daha etkili olacaktır. Çiçeğinizi göndereceğiniz saatin trafiğin yoğun olduğu saatlere gelmemesine dikkat edin, bu saatlerde trafik yüzünden istenmeyen gecikmeler olabilir.
4 – Sitedeki çiçeklerin ve hizmetin kalitesini iyi değerlendirin!
Yukarıda anlattığımız konuları değerlendirip uygun bir çiçek seçtiniz. Ama bu çiçeği satan birçok online çiçekçi var. Hizmet ve çiçek kalitesi nasıl anlaşılır? Çiçekçinizin çiçek ve hizmet kalitesini nasıl anlarsınız?
- Web sitesindeki çiçekler orjinal ve kaliteli mi?
Öncelikle web sitesindeki çiçekler çiçekçinin kendi ürünleri olmalıdır. Çiçek fotoğrafları başka sitelerden bir araya getirilmiş olmamalı ve fotoğraflar iyi ışıklandırılmış, çiçeklerin ayrıntılarını gösteren fotoğraflar olmalıdır. Çoğu çiçek aranjmanı birbirine benzeyebilir ama her kaliteli çiçekçinin orjinal ürünleri vardır. Bu orjinal ürünler çiçekçinin marka farkını yaratır. Çiçek fotoğraflarının kalitesi, çiçekçinin hizmet kalitesi konusunda da iyi bir fikir verecektir.
- Seçtiğiniz şehire göre ürünler farklılaşıyor mu?
Bu da iyi bir değerlendirme ölçütü olabilir. Hiçbir online çiçekçi Türkiye’nin tüm şehirlerine aynı ürünleri sağlayamaz. Farklı şehirlerdeki çözüm ortaklarının elindeki malzemeler, üretim kapasitesi gibi değişiklikler nedeniyle farklı şehirlere farklı ürünler gönderilir. Eğer tüm Türkiye’ye gönderim yapan web sitesinde alıcı şehiri değiştirdiğinizde gönderilebilen ürünler değişmiyorsa, seçtiğiniz çiçek yerine bir başka çiçek alıcıya gönderilebilir.
- Para iade garantisi, 100% müşteri memnuniyeti, farklı teslimat seçenekleri, SMS ile teslimat bildirimi, paypal, kredi kartı, havale vs gibi hizmet ve güvenceleri veriyor mu?
Bu veya buna benzer hizmet ve güvenceleri sağlıyor olması, çiçekçinizin işini ne kadar ciddiye aldığını gösterir. Bekletmeyen, meşgul çalmayan, ilgili ve alakalı bir müşteri destek hattının olması da çok önemlidir. Çiçekçiniz her müşterine aynı önem ve alakayı göstermeli, aşırı yoğunluk, özel günler gibi bahaneleri öne sürmemelidir.
5 – Çiçeğin iyi bir şekilde teslim edileceğinden emin olun ve teslimatını takip edin
Fotoğrafta beğendiğiniz çiçeğin kalite+görüntüsünde bir ürünün gönderileceğinden ve çiçeğinizin tam olarak belirlediğiniz teslimat saatinde teslim edileceğinden emin olun. Çiçekçinizin bu gibi konularla ile ilgili sizi aydınlatan bir “sıkça sorulan sorular” bölümü olmalıdır. Ayrıca çiçeğinizin teslimatı sonrası size e-posta ve SMS ile haber verilmelidir. Bu konuda bir gecikme olursa müşteri hizmetleri numarasını arayarak teslimatınızın durumu hakkında ayrıntılı bilgi almak en doğal hakkınızdır. Gönderdiğiniz çiçeğin alıcıya ulaşamaması gibi bir durum için çiçekçiniz mutlaka B-planı yapmış olmalı ve durumu telafi etmek için elinden geleni yapmalıdır.